Umut dolu bir gelecek mümkün – Barış Alibeyoğlu

Mont Pelerin görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığı ve yeni görüşmelerin başlamasını beklediğimiz bu günler bize adadaki çözüm ve barışın kolay bir hedef olmadığını bir kez daha göstermiş oluyor. Fakat erişilme sürecindeki zorluklara rağmen, çözüm ve barış her zaman iki farklı durum olmuştur. Masada imzalanacak bir anlaşma olan çözümün aksine, barış çok daha zor ve çok daha kapsamlı bir hedeftir. Adada çözüm açısından negatif durumlar yaşanırken, Kıbrıs’ın özel köylerinden biri olan Pile’de barış için gayet güzel şeyler yaşanıyor. İki toplumlu bir köy olan Pile birçok açıdan Kıbrıs’ta olabilecek olan bir federasyonu andırır şekilde. Burada Kıbrıslı Türkler ve Rumlar hayatlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini barış ve birliktelik içinde sürdürüyorlar. Birçok açıdan dünyayı birbirinden ayıran din bile buradaki beraberliğe engel değil çünkü burada din veya herhangi bir farklılık saygı ve sevgi eşliğinde yaşanılıyor. Örneğin bir Kıbrıslı Türk çörek yaptığında bir Kıbrıslı Rum’a da veriyor ve Kıbrıslı Rum onun bayramını kutluyor ya da Paskalya zamanı bir Kıbrıslı Rum bir Kıbrıslı Türk’e Paskalya yumurtası veriyor. 3 Aralık’ta Karpaz’a yapılan iki toplumlu gezi şüphesiz burada anlatılanların en güzel örneği. Geziye köyden iki toplumdan da birçok insan katıldı. Gezide Apostolos Andreas manastırına giden insanlar iki farklı dinden olmasına rağmen mum yakıp adak adadılar. Dileklerini gerçekleştirmek için neredeyse ayni ritüelleri yaptılar. Günün sonunda bütün insanlar evlerine mutlu bir şekilde ve güzel bir gün geçirerek döndüler. Gezi birkaç hafta önce yapılan ve ayni şekilde geçen Baf gezisinin de devamıydı ayrıca. Bazı kesimlerin olmaz sandığı ya da asla olamayacağını düşündüğü ve hatta engellemeye çalıştığı barış, birliktelik ve uyum masada olan bu negatifliklere ve hatta saat farkına rağmen Pile’de her gün, hiçbir çaba sarf edilmeden doğal bir şekilde gerçekleşiyor. Burada Kıbrıs doğal ve olması gerektiği halinde.

 

Bunlara ek olarak 18 Aralık Pazar günü Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin bır kesimi Rum kesiminde yapılacak olan muhtarlık seçimlerinde Kıbrıslı Rum konseyinde kendilerini temsil edecek olan muhtar ve azalara oy verip seçecek. Önümüzdeki seçimlerde Kıbrıslı Türklerin yaptığı bu katılımın daha da artacağı kesindir. Buna dayanarak köyde etkin faaliyetler gösteren Rum muhtarlığı artık alacağı kararları ve yapacağı icraatları köyde yaşayan Kıbrıslı Türkleri de düşünerek gerçekleştirecektir. Her iki toplumu da içermeyen bir siyaset bireylerin seçilme şansını da o derece de etkileyecektir. Bu durumuyla Pile yine adadaki çözüm ve barışın bir simülasyonu olarak düşünülebilir.

Coğrafyamızda ve adamızda bu kadar negatif şeyler yaşanırken, insan insandan sebepsiz yere ayrı düşerken umutsuzluğa kapılmamız gayet normaldir. Fakat her şey bundan ibaret değildir. Bir kesimin anlatmaya çalıştığından farklı olarak bu adada güzel şeyler de oluyor. İnsanlar herhangi bir garantinin ya da kişinin önemi olmadan barış, uyum ve güven içinde birbirleriyle yaşıyor. Biz negatif olaylara odaklandığımızda bu pozitif olaylar duyulmadan olup bitiyor. Pile ve Pile gibi yerlerde olan birlikteliklerin varlığı adada olması gereken barışın umudunu daha da artıracaktır.