LAÜ’deki sansürlü sempozyum iptal edildi!

LAÜ’deki sansürlü sempozyum iptal edildi!

 

Lefke Avrupa Üniversitesi tarafından düzenlenecek “Neo-liberal Dönüşüm ve Sonuçları” sempozyumu iptal edildi. Sempozyuma katılacak akademisyenlere Sempozyum Düzenleme Kurulu tarafından gönderilen duyuruda şöyle denildi:

‘MASRAFLAR TARAFIMIZCA KARŞILANACAK’

“Üniversitemiz tarafından 7-8 Kasım tarihlerinde düzenlemeyi planladığımız Neo-liberal Dönüşüm ve Sonuçları adlı sempozyumun, ek süre vermemize karşın gönderilen bildirilerin azlığı ve mücbir sebepler dolayısıyla iptal edildiğini üzülerek bildirir, bundan sonraki sempozyumlarda sizleri aramızda görmeyi umuyoruz.

Not: Kayıt harcını yatırmış olanların veya yol için alınmış olan biletlerin masrafları, tarafımızca karşılanacaktır!”

KATILACAK AKADEMİSYENLERE ENGEL

Sempozyum Düzenleme Kurulu, önceki gün aralarında Uğur Kara, Kuvvet Lordoğlu ve İsmet Akça’nın da olduğu akademisyenlerin daha önce kabul ettiği bildirilerini Türkiye’deki OHAL’i bahane ederek reddetmişti. Kurul akademisyenlere şu açıklamayı göndermişti:

“7-8 Kasım 2016 da düzenlemeyi planladığımız “Neo-liberal Dönüşüm: Boyutları ve Sonuçları” II. Sempozyumu için 1 Haziran 2016 tarihinde kabul ettiğimizi duyurduğumuz bildiri özetleriyle ilgili 15 Temmuz 2016’da Türkiye’de yaşanan darbe kalkışması sonrasında alınan OHAL kararı nedeni ile yeni bir düzenleme yapmayı Sempozyum Düzenleme Kurulu olarak gerekli görmüş bulunmaktayız. TC Resmi Gazetesinde yayımlanan 672 sayılı KHK çerçevesinde alınan tedbirler doğrultusunda Sempozyum Düzenleme Kurulunun 3 Ekim 2016 tarihinde yapmış olduğu yeniden değerlendirme sonrasında bildirinizin sempozyumumuzda yer almamasına karar verilmiştir.”

 

DAYANIŞMA: UTANÇ VESİLESİ!

Dayanışma konun gündeme gelmesiyle bir açıklama yapmış ve olayı eleştirmişti. İşte açıklama:

Dayanışma olarak LAÜ Sempozyum Düzenleme Kurulunun, hem akademinin özerkliğini, hem Kıbrıs’ın kuzeyinin Türkiye’den bağımsız bir entite olduğu gerçeğini ayaklar altına alan bu kararını kamuoyunun huzurunda kınadığımızı belirtmek isteriz. Önceden kabul edilmiş bildirilerin akademik olmayan gerekçelerle reddedilmesi ve Kıbrıs’ın kuzeyinde kurulmuş bir üniversite olan LAÜ’nün Türkiye’deki kanun hükmündeki kararnamelere (KHK’lere) dayanarak karar üretmesi bir utanç vesilesidir.

 

Dayanışma olarak hatırlatmak isteriz ki LAÜ Sempozyum Kurulunun bu kararı üniversiteleri siyasi iktidarın sözcüleri ve siyasi iktidarın emir erlerinin yetiştirildiği  kurumlar olarak gördüğü için, üniversitelerin temel felsefesine de aykırıdır. Üniversiteler; kurulu düzene adalet, insan refahı ve yaratıcılık adına meydan okunan, ütopyaların, hayata dair farklı olasılıkların, alternatif hayat tasavvurlarının tartışılageldiği kurumlar olagelmiştir. O yüzden üniversiteleri, siyasi iktidarın makbul bulduğu akademisyenlerin yetiştirildiği, makbul bulmadığı akademisyenlere ise yaşam hakkının tanınmadığı kurumlar olarak resmeden bu karar, tarihimize hiç kuşkusuz bir kara leke olarak geçecektir…

(Kaynak: Mülkiye Haber)