Dayanışmamız Yeniden Birleşme İçin / Ενώνουμε δυνάμεις για την Επανένωση

Dayanışmamız Yeniden Birleşme İçin / Ενώνουμε δυνάμεις για την Επανένωση

Biz, Omada Kıbrıs ve Dayanışma olarak, başından beri, iki tarafca kabul edilecek bir çözümü elde etmenin zorlukları ve engellerini biliyorduk.

Süreç boyunca, iki liderin ve ekiplerinin yoğun çabalarını gözlemliyoruz, sürecin devamını liderleri cesaretlendirerek destekliyoruz.

İyi niyetle ve iradenin sonucu olacak birleşme için yakınlaşmalara yol açan çabalar sürmelidir.

Farklılıklara rağmen, Kıbrıs için kapsamlı bir anlaşma daha önce hiç olmadığı kadar mümkündür.
Yeniden birleşme, tüm Kıbrıslılar için güvenlik, istikrar ve refah koşulları yaratacağına dair vizyonumuz capcanlıdır.

Barışı inşa etme sürecinde hiçbir şey umutlarımızı yok edemez.

Zorluklar ve engellere karşı daha büyük bir kararlılıkla ve daha yoğun çaba ile yanıt veriyoruz.

Omada Kıbrıs ve Dayanışma olarak, fedaral bir ülke için işbirliğinde bulunmaya karar verdik ve çözüm ve barış doğrultusunda hem kendi çabalarımızı hem de ortak çabalarımızı yoğunlaştırarak liderlerin çabalarını destekleme amacına bağlıyız.

 

Ενώνουμε δυνάμεις για την Επανένωση

Γνωρίζαμε από την αρχή τις δυσκολίες και τα εμπόδια επίτευξης συμφωνημένης λύσης.

Αναγνωρίζουμε, επικροτούμε και στηρίζουμε τις σκληρές προσπάθειες των δύο ηγετών και των συνεργατών τους όλο αυτό το διάστημα. Προσπάθειες που έχουν οδηγήσει σε εκτεταμένες συγκλίσεις, αποτέλεσμα καλής πίστης και βούλησης για σύνθεση.

Μια συνολική συμφωνία, παρά τις διαφορές, από τους Κύπριους για την Κύπρο είναι όσο ποτέ προηγουμένως εφικτή. Το όραμα μας για επανένωση, για δημιουργία συνθηκών ασφάλειας, σταθερότητας και ευημερίας για όλους τους Κυπρίους είναι ολοζώντανο. Τίποτε δεν μπορεί να σκοτώσει τις ελπίδες μας.

Στις δυσκολίες και στα εμπόδια απαντούμε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και εντονότερη προσπάθεια. Ομάδα Κύπρος και Dayanışma έχουμε αποφασίσει να συνεργαστούμε και είμαστε δεσμευμένοι, τόσο μεμονωμένα όσο και από κοινού, να εντείνουμε τις προσπάθειές μας και να στηρίξουμε τις προσπάθειες των ηγετών.