Barışa barışa kazanacağız!

Dayanışma’nın da bileşenlerinden olduğu Çözüm Ve Barış Platformu’nun organize ettiği “Barışın tam zamanı” yürüyüşü dün gerçekleştirildi. Yoğun ve kitlesel katılımın olduğu yürüyüş, barış mücadelesine yeni bir ivme kattı.

Dayanışma yürüyüşte, “Çözüm masada, barış sokakta” pankartıyla katılarak sokakta verilecek barış mücadelesine vurgu yaptı.

Barış ateşinin de yakıldığı yürüyüşte okunan açıklama:

 

Barışın Tam Zamanı…
Adamızda yarım asırdan beridir devam eden acıların ve bölünmüşlüğün hepimizin yüreklerinde derin izler bıraktığı acı bir gerçektir. Bitmeyen göçler, dinmeyen acılar, birleştirilemeyen ortak yurdumuz her gün yüzümüze bir tokat gibi çarpmaktadır. Buna yeter demenin zamanının artık geldiğini düşünüyoruz. Tarafların on yıllardır sürdürdüğü ve zaman zaman da anlamsızlaşan müzakere süreçleri, bazı günler hiç sonlanmayacak algısına kapılmamıza de neden olmuştur.
İşte bu göçleri, acıları ve ayrılığı bitirecek bir yolun tam da sonuna gelmek üzereyiz. Bizler, yürümek zorunda bırakıldığımız bu karanlık yolun sonunda artık ışığı görüyoruz. Barışın o göz kamaştıran ışığı gittik sonra üzerimize düşmekte ve yolumuzu aydınlatmaktadır. Buralardan çok uzaklarda, bizim dağlarımızdan, Trodos ve Beşparmaklardan binlerce kilometre uzaklarda bir dağın üzerinde Kıbrıs’ta çözüm için iki toplumun temsilcileri yarından sonra yine bir masa etrafında yaşadığı savaşlardan yorgun düşmüş bu adanın ve adalıların geleceğini belirleyecekler.
Bizlerle beraber bölge halklarının da barışa ihtiyacı vardır. Olası bir bir çözüm sadece adalıların değil tüm bölge halklarının geleceğe umutla bakmasını sağlayacaktır. Barışın kaybedeni olmadığını biliyoruz. Barış içinde bir arada yaşama hakkı tüm halkların ihtiyacıdır.
Adayı çözüme, bölgeyi barışa ulaştıracak adımları atmanızı bekliyoruz.
Barışın tam zamanıdır.